Media

Adres

Gospodarstwo Sadownicze
Paulina i Łukasz Leguccy
Trzylatków Duży 23
05-620 Błedów
0605 654 408
info at borowki.info.pl


Designed by:

Przydomowa plantacja borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska stała się ostatnio niezwykle popularnym owocem stosowanym w kuchni. W Polsce zaraz po truskawkach stanowi

jeden z bardziej ulubionych owoców. Co ciekawe, Polska jest trzecim największym producentem borówki amerykańskiej, która jak sama nazwa wskazuje wywodzi się z Ameryki Południowej, gdzie można spotkać wszystkie jej odmiany. Samym wyglądem borówka przypomina wyrośnięte jagody.

Borówki amerykańskie to bogate źródło wielu witamin A, C, E. Ponadto są one źródłem antyoksydantów. Borówki amerykańskie to bardzo popularny składnik w wielu fit przepisach. Ten owoc doskonale nadaje się do ciast i wyrobów cukierniczych. Jako dodatek do porannej owsianki lub koktajlu. Również ciekawe wydaje się zrobienie domowego dżemu z borówek. Przepisów z wykorzystaniem borówki jest co niemiara. A Polacy ją uwielbiają.Własna plantacja borówki amerykańskiej? Czemu nie

Jeśli jesteś wielbicielem tego owoca i ma on szerokie zastosowanie w Twojej kuchni. Może warto pomyśleć o własnym krzewie?

Jak posadzić borówkę amerykańską w przydomowym ogródku lub na balkonie i jak ją pielęgnować?

Borówka to długowieczny krzew.

 

Jaką kupić sadzonkę?

Najlepiej kupić sadzonkę borówki od sprawdzonych dostawców. W ofercie borówki.info sadzonki 2-3 letnie, które znakomicie się przyjmują i zaczynają owocować już w następnym sezonie.

 

Jakie istotne czynniki mają wpływ na powodzenie naszej uprawy borowki?

  1. Stanowisko

Zaciszne i słoneczne. Krzew borówki musi być osłonięty od wiatru i jednocześnie być w najbardziej słonecznym miejscu naszego ogrodu.

  1. Odpowiedni rodzaj gleby

Jest to jeden z istotniejszych aspektów. Borówka amerykańska najlepiej rośnie na glebie o niskim pH , kwaśnej. Ponadto musi być zasobna w składniki pokarmowe oraz próchnice. Niewłaściwa gleba może źle wpływać na wzrost i owocowanie.Jeśli już mamy kupioną sadzonkę i wiemy, w którym miejscu naszego ogrodu powstanie nasza mini plantacja borówki amerykańskiej.

 

Jak odpowiednio posadzić krzewy borówki amerykańskiej?

Krzewy wysokie sadzimy w odległości ok. 1,5 metra, natomiast niższe, karłowate do 1 metra.

Naszą roślinę sadzimy na wysokości na jakiej rosła w szkółce lub w doniczce. Po wyjęciu sadzonki  z donicy roztrzepujemy bryłę korzeniową. Gdy już posadzimy nasz krzew warto podsypać go korą lub trocinami co przyczyni się do zachowania wilgoci.

 

Nawodnienie borówki amerykańskiej

W uprawie borówki istotne jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia. Borówki mają płytki system korzeniowy co powoduje, że są podatne na przesuszenie. Regularne podlewanie to gwarancja na powodzenie owocowania.

 

Nawożenie borówki amerykańskiej

Nawożenie borówki amerykańskiej w trakcie okresu owocowania i po. W sezonie od marca do czerwca, systematycznie należy dostarczyć roślinie nawozu na bazie azotu, który zakwasza podłoże i dostarcza wszystkie składniki pokarmowe, co przyczyni się obfitego owocowania.

 

Jeśli jesteś miłośnikiem borówki amerykańskiej i w sezonie odgrywa istotną rolę w Twojej kuchni to własna, przydomowa plantacja to doskonały pomysł i oszczędność. Jeśli potrzebujesz pomocy i porady odnośnie posadzenia własnych sadzonek borówki, skontaktuj się  z borówki.info. Ponad 25 lat doświadczenia. O borówkach wiemy wszystko.